سلام!

خیلی وقت بود ندیدمتون، حالتون چطوره؟ امروز بالاخره با سایت جدید کاتلین فارسی در خدمتون هستیم.

راستیتش تا 2 ماه پیش قرار نبود سایت به این زودی ها بالا بیاد، دلیلش هم این بود که هندل کردن و مدیریت سایت قبلی خیلی سخت بود، سایت هم سنگین بود و اون تجربه کاربری قشنگی که انتظار داشتم رو به یوزر نمیداد. من هم دست تنها بودم و خلاصه مشکلات انقدر زیاد شد که دیگه تحملشون سخت شد. ترجیج دادم کل کاتلین فارسی به همون رپوی گیتهاب محدود کنم و برای همین هم در اولین فرصت فایل های word رو به فایل های markdown تبدیل کردم که قابل خوندن توی خود همون گیتهاب باشه و بعدش این ایده به ذهنم رسید که چرا یک سایت نسازم که فایل های markdown توی گیتهاب رو بگیره و تبدیلشون کنه به فایل HTML (من توسعه دهنده وب نیستم و با Jekyll آشنا نبودم) و خب رپوی KotlinFarsi-Website رو راه انداختم و با علم کمی که از Angular داشتم سعی کردم که سایت رو بیارم بالا، ولی خب دردسرش خیلی بود که اون پروژه هم متوقف شد. گذشت و دوران سربازی من شروع شد و من دیگه تقریبا بیخیال کاتلین فارسی شدم، تا این که توی دوره دو ماه آموزش فنی حرفه ای(سرباز مربی فنی حرفه ای باید یه دوره دوماهه رو طی کنه) عباس (اویسی) جان لطف داشت و باهام صحبت کرد و گفت چرا از Jekyll استفاده نمیکنی؟ که دیگه اونجا با مزیت هاش آشنا شدم و قرار گذاشتم بعد از این که این دوره تموم شه شروع کنم به دوباره بالا اوردن سایت. همینطور که انتظار داشتم واقعا ساده بود کار با Jekyll ! همه چی کاملا قابل کنترل و هر مشکلی هم پیش میومد با یکم آزمون و خطا و سرچ درست میشد و الانم که سایت کامل بالا اومده و در خدمت شماییم.

ولی چی فرق کرده؟

دوره ها

دوره مقدماتی کاتلین

طبق معمول یکی از اساس و بنیان های کاتلین فارسی، آموزش رایگان کاتلین برای فارسی زبانانه! که دوره مقدماتی از همان ابتدا بوده و هست که ورژن 2 اش ایم و تغییراتی داده شده ولی هنوز هم نیاز به ویرایش داره و از دوستانی که علاقه به این کار دارن درخواست میکنم، هرچند حتی ویرایش ساده ای هم در نظر داشتن اون تغییرات رو اعمال کنن.

همونطور که میدونید کاتلین فارسی اوپن سورسه(همه چیزش تا به الان) و این تنها به این معنی نیست که رایگانه! خیلی خوشحال میشیم اگه مشارکت کنین.

دوره اندروید

دوره اندروید بر اساس کتاب Kotlin For Android Developers ساخته شده که Antonio Leiva(نویسنده کتاب) لطف داشتن و اجازه ترجمه و انتشار رایگان کتاب رو تنها برای فارسی زبان ها بهم دادن و خب متاسفانه به دلیل مشغله زیاد نصف کتاب ترجمه شده و بقیه نیز باید کامل بشه.

دوره کاتلین/JS

مقصود این دوره آموزشی، به کارگیری کاتلین در سمت کلاینته که خیلی وقته به پختگی خودش رسیده و حتی فریمورک هایی مثل create-kotlin-reacte-app به وجود اومده که میتونید از زبان کاتلین در فریمورک react استفاده کنید. من تنها چند قسمت ابتدایی رو پوشش دادم که چون توی حیطه کاری من نیست و اطلاعات چندانی توی زمینه web کلا ندارم، گذاشتم برای افرادی که دوست دارن ادامه بدن این دوره رو.

دوره کاتلین/Native

مقصود این دوره هم استفاده از کاتلین کلا در تمومه زمینه هاست دیگه! MacOS، Linux، Win و حتی سیستم های موبایلی مثل iOS و Android ویا Embedded System و … . به این دوره هنوز دست زده نشده و شروع هم حتی نشده!

دوره کاتلین پیشرفته

این دوره یکی از فوکس های اصلی منه که انشالا تا پایان امسال باید تموم بشه و خیلی خوشحال میشم اگه دوست داشته باشین مشارکتی توی این قسمت هم داشته باشین.

دوره اندروید Jetpack

دوره اندروید که بر اساس کتابی که نامش رو بالا بردم ساخته شده ولی این دوره یک دوره کامل تر و جدید تره که …. هممم… اصلا بذارین بعدا توی یک پست کامل در مورد این دوره توضیح میدم.

دوره جدید؟

یکی از ویژگی های سایت جدید کاتلین فارسی اینه که شما اگر دوره خاصی رو مد نظر دارید(مثل دوره Ktor که میتونه خیلی جذاب باشه) و باهاش کار کردین میتونین این دوره رو به نام خودتون در کاتلین فارسی بگذارین که بقیه استفاده کنن. اگر هم دوست دارین دوره اتون رو به صورت پولی در کاتلین فارسی بذارین، براش برنامه داریم، نگران نباشید.

رادیو کاتلین

این صفحه رو خیلی دوست دارم. یکی از صفحاتی بود که از همون اول قرار بود توی سایت باشه ولی نشد. الان شد :))) توی رادیو کاتلین، هر چند مدت یه بار با شما که از کاتلین استفاده میکنی و یا فیچر جدیدی رو اضافه کردی مصاحبه میکنیم و پادکستش رو اینجا میذاریم.

کاتلین رو امتحان کن

شاید شما دفعه اولتون باشه با کاتلین آشنا میشین، باید همه پیشنیاز ها رو نصب کنین تا بتونین از کاتلین استفاده کنید؟ توی این صفحه شما میتونین بدون نیاز به هیچ IDE و در خود سایت کاتلین فارسی کدتون رو امتحان و تست کنید. البته یکم نیاز به دیزاین بهتر داره که فعلا از من بهتر این بر نمیومد :)))

دکمه ویرایش

برای صفحاتی که در گیتهاب فایل Markdown اشون موجوده، دکمه ای گذاشته شده که هر موقع میخواستین اون مطلب رو ویرایش کنید، نیاز به گشتن دنبالش ندارین، و با کلیک بر روش شما مستقیم به صفحه ویرایش اون متن برده میشین.

صفحه مشارکت ها

لیست تموم افرادی که مشارکت میکنن رو میشه در این صفحه دید. این صفحه رو هنوز راه ننداختم چون صفحه اش حتما باید زیبا و درخور افرادی که مشارکت میکنن باشه و حتما توی آینده نزدیک این صفحه رو هم خواهیم داشت.

ارتباط

لینک کانال تلگرام

لینک توییتر کاتلین فارسی

ایمیل کاتلین فارسی