گزارش مراسم KotlinEverywhere

پنج شنبه هفته گذشته اولین مراسم KotlinEverywhere به لطف بچه های Logcat برگزار شد. در ابتدا keynote این مراسم توسط سینا درویشی ارائه شد و از برنامه های کاتلین فارسی در طی سال جاری خبر داد.

برنامه نویسی Functional

اولین ارائه توسط وحید مواجی درمورد برنامه نویسی Functional در کاتلین پرزنت شد. ارائه جالبی که در اون ویژگی های یک زبان Functional توضیح داده شد و سپس با ارائه مثال تفاوت های زبان کاتلین، هسکل و اسکالا در برنامه نویسی Functional شرح داده شد. برای اطلاعات بیشتر میتونید به مثال هاش در رپوی گیتهابش سربزنید (استار یادتون نره!)

توسعه بک اند به کمک Ktor

دومین ارائه توسط سینا رضایی درمورد توسعه بک اند بود. توی این ارئه جذاب، سینا ابتدا در مورد Ktor صحبت کرد، سپس Ktor رو با چند فریم ورک جاوایی و غیر جاوایی مقایسه کرد. سپس چند مثال از نحوه پیاده سازی و توانایی های Ktor زد. اسلاید های ارائه سینا رو میتونید از اینجا دانلود کنید.

ساخت UI با استفاده از Kotlin DSL ها

سومین ارائه توسط کیوان اثباتی درباره ساخت UI ها به روشی متفاوت در اندروید بود. روشی که چندی پیش توسط شرکت Jetbrains با ارائه کتابخانه Anko معرفی شد و روش نوین دیگری که Google با معرفی Jetpack Compose ارائه کرد. اسلاید های ارائه کیوان رو میتوید در اینجا ببینید.

استفاده از Kotlin برای مرورگر

آخرین ارائه توسط سینا درویشی درمورد نحوه استفاده از Kotlin/JS بود. در این ارائه سینا نحوه استفاده از Kotlin/JS برای سمت کلاینت رو توضیح داد و سپس فریمورک Kotlin-React رو معرفی کرد و با استفاده از اون و تنها آموزش های خود React سعی به پیاده سازی دو نمونه پروژه کرد. بازی دوز و ترجمه گر فینگلیش به فارسی

حضور بچه های #اینجوری

بچه های اینجوری هم لطف داشتن و با محیا کردن استیکرهای کاتلین، جمع کاتلینی ما رو، پر رنگ تر کردن.

در انتها از تمامی دوستانی که در این مراسم حضور داشتن و همراه ما بودن کمال تشکر رو میکنیم، مخصوصا بچه های تیم logcat ای که بدون اونا این مراسم برگزار نمیشد. انشالا در مراسم بعدی KotlinEverywhere هم شاهد حضور گرمتون باشیم.