این صفحه صرفا ترجمه شده این مقاله میباشد

امروز تیم اندروید در کنفرانس گوگل I/O اعلام کردن که به صورت رسمی از زبان کاتلین برای برنامه نویسی اندروید پشتیبانی میکنند. ما معتقدیم که این یک گام بزرگ برای کاتلین و مخصوصا توسعه دهندگان اندروید است. ما خیلی هیجان زده ایم که این موقعیت پیش آمد.

پشتیبانی از کاتلین برای توسعه دهندگان اندروید یک شانس استفاده از زبان مدرن و قدرتمند است که کمک میکنه از دست سردرد های معمول به مانند exception های در حال اجرا و یا بهم ریختگی و پیچیدگی سورس کد ها نجات یابند.کاتلین یک زبان ساده است که میشه به راحتی کار رو باهاش شروع کرد و همچنین به راحتی به پروژه های موجود اضافه کرد و به این معنی است که شما از تکنولوژی ها و مهارت هایی که قبلا کسب نموده اید استفاده میکنید و نیازی به یادگیری دوباره ندارید.

در حال حاضر اندروید استودیو 3.0 به همراه پشتیبانی از کاتلین ارائه میشه و دیگه توسعه دهندگان لازم نیست هیچگونه پلاگینی رو نصب کنند و این میتونه این مفهوم رو داشته باشه که تیم کاتلین و اندروید از این به بعد توسعه اندروید با کاتلین را ساپورت خواهند کرد.

در صورتی که شما نگران بقیه پلتفرم ها( استفاده از کاتلین/جاوا برای برنامه های دسکتاپ و سرور و یا کاتلین/جاوااسکریپت یا کاتلین/نیتیو) هستید مطمئن باشید که بقیه پلتفرم ها به مانند اندروید برای ما مهم هستند.هدف ما این است که زبانی تولید کنی که براس ساختن تمامی توسعه های مقصد-به-مقصد در تمامی پلتفرم ها مورد استفاده قرار گیرد.که شامل برنامه های وب full-stack و برنامه های دسکتاپ و اندروید و iOS و سیستم های embedded/IoT خواهد بود.

زبان های برنامه نویسی به مانند زبان های انسانی هستند، هرچه بیشتر صحبت شوند، بهتر هستند. پشتیبانی از کاتلین در اندروید به این معنی است که توسعه دهندگان بیشتری به سمت کاتلین کشیده خواهند شد و انتظار داریم که بنیاد ها بزرگتر و بهتر شوند و در نتیجه این باعث میشه که کتابخانه ها و ابزارهای بیشتری برای کاتلین توسعه پیدا کنند، تجربه های بیشتری اشتراک پیدا کنه، شغل های کاتلینی بیشتری پیشنهاد شه، مقاله های بیشتری منتشر شه و … .

ما با گوگل برای ساخت یک بنیان کاتلینی همکاری خواهیم کرد. توسعه ی این زبان توسط JetBrains ادامه خواهد داشت و تیم کاتلین (بیش از 40 نفر و دومین بزرگترین تیم این شرکت) به صورت معمول عمل خواهند کرد. Andrey Breslav رهبری طراحی زبان را به عهده خواهد داشت و کاتلین طبق همان اطول قبلی توسعه پیدا خواهند کرد.

اگه در کنفرانس گوگل I/O هستین حتما در کنفرانس های کاتلینی شرکت کنید و در ضمن مراسم KotlinConf که در نوامبر برگزار میشه شرکت کنید، کنفرانس فوق العاده ای قرار برگزار بشه. ( که همینطور هم شد، بعدا چند مقاله از این کنفرانس رو در سایت قرار میدیم )

یک تشکر بزرگ:

زمانی که ما این سفر رو 6 سال پیش شروع کردیم هدفمون ساختن یک زبانی بود که به کمک توسعه دهندگان بیاد و بتونه همراه با ابزار ها بشه و کاری بشه که توسعه دهندگان روی چیزی که واقعا مهمه تمرکز کنن و البته که در این حین فرایند رو لذت بخش و شادی بخش کنه.

ما میخوایم از گوگل و تیم اندروید تشکر کنیم که به کاتلین اعتماد کردن ولی خارج از اینا از کاربر ها و جامعه ها و بنیاد هامون تشکر میکنیم چراکه بدون شما کاتلین در جایی که امروز هست نمیبود و ممنون از شما که در این سفر همراهمون بودین و امیدواریم که در راه پیش رو به ما بپیوندین.

بعضی از سوال های پرسیده شده :

تعدادی جواب آماده کردیم که ممکنه در قبال سوال هایی که ممکن است بپرسید آمده اند. اگر سوال شما پوشش داده نشده میتونید به راحتی سوال هاتون رو در کامنت ها بپرسید. اگر شما با کاتلین تازه آشنا شدین قسمت FAQ سایتمون رو چک کنید.

آیا کاتلین قرار است به صورت کامل بر روی اندروید تمرکر کند ؟

یکی از اهداف کاتلین این است که زبانی بسازیم که قابل اجرا برروی چندین پلتفرم است و همیشه این خواهد بود. ما به ساپورت فعالانه توسعه Kotlin/JVM ( هم سمت سرور و هم دسکتاپ و هم بقیه انواع برنامه ها) و هم Kotlin/JS و همچنین ما بر روی Kotlin/Native برای بقیه پلتفرم ها به مانند macOS و iOS و یا سیستم های IoT/embedded کار میکنیم.

این موضوع بر روی سیکل انتشار کاتلین چه تاثیری خواهد گذاشت ؟

کاتلین به سیکل انتشار کاتلین به صورت مستقل از اندروید و اندروید استودیو ادامه خواهد داد و پروژه به صورت کاملا مستقل باقی خواهدماند. و مشخصا برای فعالیت بدون نقص بر روی اندروید استودیو دقراره ر بعضی موارد بین دو تیم همکاری هایی خواهد بود.

چه کسی برروی پلاگین اندروید استودیو کار خواهد کرد ؟

شرکت Jetbrains بر روی پلاگین اندروید استودیو کار خواهد کرد و به صورت نزدیک با تیم اندروید استودیو همکاری خواهد داشت.

آیا این به پشتیبانی IntelliJ IDEA، Eclipse و Netbeans تاثیر خواهد گذاشت؟

خیر، کاتلین زبانی خواهد بود که دیگر پلتفرم هارو هم هدف خواهد داد و ساپورت دیگر IDE ها هم ادامه خواهد یافت. مسلما تمرکز بیشتر بر روی IntelliJ IDEA خواهد بود و از امیدواریم دیگر انجمن ها بر روی دیگر IDE ها همکاری کنند.

آیا این موضوع بر روی پشتیبانی از MacOS و iOS نیز تاثیر خواهد گذاشت ؟

خیر، ما برنامه داریم که با استفاده از Kotlin/Native این دو پلتفرم رو ساپورت کنیم.

آیا JetBrains قرار است توسط Google به اختیار قرار گرفته بشه ؟

خیر، Jetbrains هیچ برنامه ای برای در اختیار گرفته شدن توسط هیچ کمپانی ندارد. شرکت Jetbrains یک شرکت مستقل هست و خواهد بود.